CHcete se spřátelit? zde prosím pište sem a né do komentářů jiných rubrik


bude týrání trestáno?

26. srpna 2009 v 12:02 |  týrání zvířat

Bude týrání zvířat konečně trestáno?

Stačí letmý pohled do statistiky, abychom zjistili, že 522 inspektorů KVS zjistilo v roce 2004 nevyhovující péči o zvíře a podalo podněty k 285 správním řízením. Podle údajů Ministerstva spravedlnosti ČR však bylo odsouzeno pouze 14 osob. Za celé období od roku 1992 pak bylo za týrání zvířat celkem odsouzeno jen 221 osob. Žalostná čísla by se měla změnit.
Novela zákona 273/2008 o Policii ČR signalizovala blýskání na lepší časy a od 1.1.2008 policisté už mají novou možnost vstupovat na pozemek, kde je podezření pro týrání zvířat. V minulosti to bývalo velmi palčivým problémem, když majitel nebyl přítomen nebo odmítal policii vpustit. Přesto se stav příliš nezlepšil, především proto, že policie neměla informaci, že k týrání zvířat dochází. Tu ovšem mohli poskytnout lidé jen z blízkého okolí. Falešná solidarita, nezájem a lhostejnost a někdy i strach z následků těmto lidem zavázala ústa. Týrání pak často vedlo až k tragickým koncům.
A tak přichází další novela, tentokráte z 5. srpna 2008, kdy prezident Václav Klaus podepsal další zákon na ochranu zvířat proti týrání. Ten mimo jiné zpřísňuje postihy za trápení zvířat nebo za jeho propagaci, upravuje také pravidla pro přepravu zvířat. Takzvané kontaktní norování, při němž se lovečtí psi cvičí přímo na živých zvířatech, zákon nepovoluje. Sněmovna Klausovo veto nepřehlasovala.
Co je důležité, že zákon obsahuje řadu významných úprav, které zlepšují kvalitu péče o zvířata. Mezi přestupky patří podle zákona nejen týrání či usmrcení zvířete, ale například i to, když jim člověk nezabrání. Za to hrozí pokuta až půl milionu korun. Lidská lhostejnost by měla být trestána. Problémem však bude její dokazování. Ale nejde o lidi lhostejné, jde především o ty, kteří zvířata týrají. Pokutu až 200 tisíc korun si mohou vysloužit lidé, kteří budou mimo jiné propagovat týrání zvířat nebo se o ně budou špatně starat. Trochu extrémní se jeví pokuta 50 tisíc korun pro ty, kteří by venčili psa bez vodítka. Důvodem je napadání dětí především bojovými plemeny, a těžké následky takových úrazů. I chovatelé ptáků se budou muset poučit, neboť norma nově za týrání považuje poškozování a přistřihávání křídel ptáků kvůli tomu, aby nemohli uletět. Pokusy na zvířatech budou přípustné jen tehdy, pokud se prokáže, že neexistuje jiná varianta.

Podle nového zákona by neměly smět kupovat zvířata děti do 15 let. Skutečnost překvapivá, protože pěstování kanárků, andulek, rybiček, křečků a morčat mívá výrazně dětský charakter, a tak rodičům nezbývá, než svoji ratolest při nákupu doprovodit. Chovatelem zvířat, která mohou být nebezpečná a vyžadují zvláštní péči, se mohou stát jen dospělí. Norma nově upravuje i ochranu zraněných zvířat, která byla odchycena v přírodě. O ně bude muset v záchranných stanicích pečovat minimálně jeden pracovník. V ČR nyní funguje 24 těchto stanic.
Co se považuje za týrání zvířete podle platného zákona
- Nutit zvíře k výkonům, které neodpovídají jeho fyzickému stavu a biologickým schopnostem a prokazatelně překračují jeho síly.
- Omezovat výživu zvířete.
- Omezovat pohyb nutný pro určitý druh zvířete, pokud by omezení způsobilo utrpení.
- Chovat zvířata v nevhodných podmínkách nebo tak, aby si sama nebo vzájemně způsobovala utrpení.
- Provádět chirurgické zákroky za účelem změny vzhledu zvířete (např. kupírování uší, ničení hlasivek... apod.).
- Zacházet se zvířetem, přepravovat je nebo je pohánět způsobem, který vyvolává nepřiměřenou bolest, utrpení nebo poškození zdraví anebo vede k jeho neúměrnému fyzickému vyčerpání.
- Nikdo nesmí bez důvodu usmrtit zvíře. (důvody k usmrcení naleznete ve zmiňovaném zákonu).
Příslušná veterinární správa je povinna celou věc zkontrolovat (stejně jako policie kontroluje dodržování zákonů), případně udělit potrestání. Náklady spojené s léčbou, péčí po odebrání (např. pobyt v útulku) týraného zvířete hradí a nese osoba, která tento stav způsobila, tj. majitel zvířete.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama