CHcete se spřátelit? zde prosím pište sem a né do komentářů jiných rubrik


Papoušek

25. srpna 2009 v 18:20 |  Ptáci

Chov

Papoušci jsou nenároční a dobře se rozmnožují. Pro jednoho papouška stačí klec o rozměrech 50 x 30 x 60 cm (délka x šířka x výška), vybavená krmítky, napaječkou a větvemi různých průměrů. Jako podestýlku můžeme zvolit dřevěné válečky, které seženete v každém dobře specializovaném zverimexu.
kakadupapoušek červenokřídlýara


Potrava pro papoušky.

Potrava pro papoušky je velice pestrá. Základem jsou nejrůznější semena, ovoce a zelenina. Drobné druhy dávají přednost především menším semenům jako např. lesklice, loupaný oves, proso. Pro větší hlavně slunečnice, semenec, dýňová a limbová semena a všelijaké oříšky. nejčastější způsob krmení papoušků je suchými semeny, která se dají koupit už jako hotová směs. Bývá sice dražší, ale její kvalita je vyšší, protože tato směs neobsahuje prach a nečistoty. Suché zrní můžeme na den namočit do misky s vodou, dobře propláchnout a nechat okapat. Takto nasaje vodu, změkne a pokud jí necháme ve vodě delší dobu začne klíčit. Tím se zvýší její výživná hodnota. Z ovoce jsou to např. kousky jablek,dále rybíz,jahody, meloun, banány, angrešt, meruňka atd. Ze zeleniny mrkev, zelený salát, okurka. Jako zelené krmení můžeme papouškům nabídnout květy i listy pampelišek.Papouškům chutnají také piškoty, které si s oblibou namáčejí do vody, vařené nudle, kůrka chleba i kousek vařeného kuřete. Důležitý je i písek obohacený o vitamíny, který pomáhá k rozdrcení, zpracování a také brání slepení semen v žaludku.

Nemoci
Ptáci mají metebolizmus mnohem rychlejší než savci, proto i každá nemoc se u nich šíří daleko rychleji a tím je i zrádnější. Proto je nutné při projevu, který by ukazoval na nemoc začít s léčbou co nejdříve. První takový příznak může být, že pták netečně sedí na svém bidle, nežere a jen rozhazuje zrní a i více pije. Může mít přihmouřené kalné oko, načepířené a špinavé peří, protože o něj nepečuje, dále také tekutý trus. Takového ptáka musíme izolovat od ostatních do menší klece, dáme jí na klidné místo nebo z části zakryjeme látkou. Papoušek by měl být držen v teple tak kolem 30°C. Ptáci často trpí různými parazity, v peří se můžou nacházet nepříjemní roztoči, kteří žerou peří a také všenky. Takové peří nedrží příliš pohromadě, pták je celý jakoby naježený. K léčbě se používají různé spreje, z našich to je např.Arpalit a také dětský přípravek proti vším. Dále se mohou objevit roztoči lupovky, kteří způsobují vápenku nohou nebo zobáku. Poznáme ji podle krvácející zduřeniny pokryté šedavými lupy. Tuto nemoc léčíme potíráním napadlých míst olejem.Ptáci také mohou onemocnět virovým onemocněním např. ornitózou nebo psitakózou. Dnes jsou tyto nemoci léčitelné, ale jsou trusem nebo přímým kontaktem s nemocným papouškem přenosné na člověka a jsou hodně nebezpečné. Plísňové onemocnění dýchacích cest způsobuje kropidlák ( Aspergillus), tito ptáci mají problémy s dýcháním, dýchají s otevřeným zobákem a sípají. Tato nemoc často končí smrtí ptáka.Je nutné navštívit veterináře.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama